Viime viikolla kokkailtiin äidin kanssa ihanan pehmeää bataattikeittoa. Kylkiäisiksi valmistettiin pesto-tomaatti-vuohenjuusto-leipiä uunissa. Reseptit kuuluu kutakuinkin näin:
BATAATTIKEITTO
Pirkka bataattisosetta (puolikas) // vettä // ruokakermaa // vuohenjuustoa // mustapippuria // suolaa // hunajaa
Sekoita kattilassa sose ja sen verran vettä, että seos on sopivan paksuista. Anna kiehahtaa. Lisää ruokakerma ja haluamasi määrä vuohenjuustoa. Anna keiton sakeentua hiljalleen. Mausta makusi mukaan.
UUNILEIPÄSET
pyöreitä ruisleipiä // pestoa // tomaatteja // vuohenjuustoa // mustapippuria // hunajaa
Keiton valmistuessa tee leipäset. Levitä ruisleiville pestoa ja viipaloidut tomaatit. Murenna päälle vuohenjuustoa, rouhi mustapippuria ja lorauta hieman hunajaa. Paista leipiä uunissa 200°C n. 10-15 minuuttia, kunnes juusto on hieman saanut väriä.

Maija - Köökistä kajahtaa
December 2, 2013Tämä keitto-ohje tulikin sopivaan saumaan! Ajattelin valmistaa tänään kasvissosekeittoa, mutta laskeskelin, että juuresten keittäminen menee vähän tiukille illan bodypump-tunnin kanssa. Taidankin vähän oikoa, ja ostan vastaavat valmiin bataattisoseen keittoni rungoksi! 🙂