Tänään ei todellakaan ole se paras aamu. Voisin tehdä nyt kilometritilityksen mitä kaikkea on sattunut, mutta säästän teidät. Sanotaan nyt vaan, että jäin mm. 15 minuutiksi oman takkini vetoketjun ja paidan vangiksi. Sen seurauksena yhdessä lempipaidoistani on tällä hetkellä vähän nyrkkiä pienempi reikä. Että Sellasta. Nyt jos mulla ois edessä noi suklaakeksit niin söisin kaikki kerralla.
Nämä syntyivät pari päivää sitten, kun teki hurjasti mieli leipoa. Kahdestaan asuessa on vaan ärsyttävä tehdä jotain, mikä ei säily kovinkaan kauaa. Hmm, mutta keksit säilyy! Muistin, että pikkusisko teki joskus mahtavia suklaacookieseja ja päätin soittaa hänelle. Ohjetta ei ulkomuistista irronnut, mutta vinkkinä hän kertoi, että käytä sekaisin tavallista talous- ja fariinisokeria. Etsin sitten leivontakirjoistani ja netin syöväreistä sopivaa ohjetta. Olen kova tyttö soveltamaan ja tämäkin on 3-4 eri ohjeen sovellus. Tuli ihan mahtavia, mutta toinen satsi kärähti lievästi. Jos kokeilette, niin olkaahan tarkkoja paistoajassa. Mielummin vähän raakaa kuin palanutta. Nämä saavatkin jäädä kosteiksi ja hieman browniemaisiksi.
Double choc chip cookies (12 halkaisijaltaan n.15 cm olevaa jättikeksiä):
– 125 g voita
– 185 g vehnäjauhoja (vajaa 3dl)
– 75 g sokeria (vajaa 1dl)
– 75 g fariinisokeria (vajaa 1dl)
– 1 tl vaniljasokeria
– 1 tl ruokasoodaa
– 2 rkl tummaa kaakaojauhetta
– 1 kananmuna
– 70g tummaa suklaata
– 70g maitosuklaata, jossa pähkinöitä
Vatkaa sähkövatkaimella voi ja sokerit pehmeäksi, lisää kananmuna ja jatka vatkaamista hetken aikaa. Siivilöi seokseen vehnäjauho+sooda+kaakaojauhe-seos ja sekoita taikinalastalla. Rouhi suklaat reiluiksi paloiksi ja lisää taikinaan, sekoita. Nostele taikina 12 keoksi kahdelle leivinpaperilla vuoratulle pellille (jätä riittävän suuret välit, sillä taikina leviää paistettaessa paljon) ja painele keot noin cm:n korkuisiksi. Paista 200c, 8 min per pelti. Yammie! Kokeilkaapa vaniljajätskin ja mansikoiden kera, aivan taivaallista…
Laitan tähän samaan niitä tapas-ohjeita, jotka pikkaisen jäivät. Pahoittelen, jos joku on niitä kovasti odotellut 🙂 Nyt näistä voi väsätä vaikka kivan viikonloppu-yllätyksen ystävälle tai kelle haluakaan (eli itselleen :D).
Bruschettat:
Tarvitset: patonki (tuoretta tai esipaistettua), isoja tomaatteja, mozzarellaa, punasipulia, kinkkua (vapaavalintainen), tomaattipyrettä, mustapippuria, oliiviöljyä, valkosipulia, tuoretta basilikaa
Laita uuni lämpenemään 200 asteeseen ja paloittele (kypsä) patonki halutun kokoisiksi. Laita ne hetkeksi uuniin (2-3min), jotta pinnasta tulee rapea. Pilko sillä aikaa tomaatit, mozzarella, sipuli sopivan ohuiksi siivuiksi. Sekoita tomaattipyreeseen sopivasti mustapippuria. Ota patongin palat uunista ja raaputa niiden pintaa valkosipulin kynnellä. Levitä niiden päälle kerros pyrepippuri-seosta. Kasaa leipien päälle kinkut-tomaatit-sipulit-mozzarellat (juusto kannattaa laittaa päälle). Laita ne uuniin ja anna olla, kunnes juusto on sulaa. Sekoita muutama ruokalusikalliseen öljyä loput valkosipulista (pilko pieneksi) ja basilikasilppua. Levitä seosta uunista tulleiden leipien päälle.
Chili-kana:
Pilko kanafileet (2-3 kpl) sopivan kokoisiksi paloiksi. Laita ne astiaan ja tee siihen marinadi. Marinadiin laitoin itse oliiviöljyä, tuoretta punaista chiliä, sitruunamehua, suolaa, pippuria, valkosipulin kynsiä ja sokeria. Annoin maustua jääkaapissa 2h ja paistoin pannulla. Paistettujen kanojen päälle saksin tuoretta basilikaa.
Täytetyt herkkusienet:
Tarvitset: isoja herkkusieniä, parmankinkkua (tai pekonia), maustamatonta tuorejuustoa (tai maustettua jos olet laiskalla tuulella), valkosipulia, suolaa, pippuria, sokeria, valkosipuli-oliiviöljy (vapaavalintainen)
Sekoita mausteet ja tuorejuustoa. Lusikoi juustoseos herkkusienien sisään (varret poistettu). Kääri ympärille kinkkua ja laita ne uunin kestävään astiaan. Roiski oliiviöljyä niiden päälle ja paista 200C n. 8-10min.
Tikkuperunat ja aioili:
Kuori muutamat perunat (kiinteä). Pilko ne ohuiksi suikaleiksi. Laita pannulle oliiviöljyä JA voita. Paista perunat siinä (kypsyvät 3-5 minuutissa). Mausta suolalla ja tarjoa aioili kera.
Hyvää ruokahalua! ainakin mulla on nälkä…

What do you think?
You must be logged in to post a comment.