Kevään suosikit 5 + 2

 Estelle & Thild Biomineral Healthy Glow Sun Powder (light matte)*

Olin ensin aikeissa tehdä 5 x kevään suosikkikosmetiikkaa -postauksen, mutta sitten joukkooon eksyi myös kaksi vaatejuttua, joten piti nimetä otsikko uudella tavalla. Tässä kuitenkin nyt kootusti taas tuttuun tapaan niitä rehellisiä suosikkeja viimeisten kuukausien ajalta. Kyseessä ei siis ole kaupallinen yhteistyö, mutta osa tuotteista on saatu blogin kautta testiin ja merkitty tähdellä 🙂

Aloitetaan yllä näkyvästä aurinkopuuterista, joka on itse asiassa ensimmäinen luonnonkosmetiikkameikki, joka on todella lunastanut paikkansa meikkipussissani. Estelle & Thildin ihonhoitotuotteita olen käyttänyt jo vuosia ja sen vuoksi lähdinkin innolla testailupuuhiin, kun he lanseerasivat luonnonmukaisen meikkisarjan. Olen jostain syystä ollut ennen hieman ennakkoluuloinen luonnonmukaisia meikkejä kohtaan, mutta tämä sarja ja erityisesti tämä aurinkopuuteri on kyllä kumonnut kaikki ne ennakkoluulot. Olen käyttänyt puuteria todella ahkerasti ja Dubain reissun jälkeen se on korvannut kokonaan tavallisen puuterin käytön. Tämä matta aurinkopuuteri tuo nimensä mukaisesti terveellisen näköisen hehkun kasvoille ja heijastaa valoa kauniisti, vaikka mattainen onkin. Sen riisipuuteri poistaa iholta kiiltoa, jonka ansiosta olen tosiaan hyvin voinut korvata tällä tavallisen puuterin. Nyt keväällä/kevättalvella minulla on ollut käytössä sävy light matte, mutta kesäksi täytyy käydä ostamassa se tummempi medium.

Rosemunde Copenhagen lace tops*

Tutustuin Rosemunde brändiin ensimmäistä kertaa kunnolla viime syksynä, kun sain heiltä lahjaksi ohuen villapooloneuleen, josta tuli yllättäen ehkä se talven käytetyin vaate. Se oli juuri sopivan ohut, mutta kuitenkin lämmin ja sopi erinomaisesti kerrospukeutumiseen. Pooloa tuli käytettyä sellaisenaan, mutta myös toisten neuleiden ja jakkujen alla.

Nyt keväällä sain Rosemundelta toisen lähetyksen, josta paljastui nämä kaksi ihanaa silkkineulostoppia. Olen aina rakastanut alustoppeja ja pidän niitä lähes päivittäin riippumatta siitä minkälaisen pitkähihaisen vedän niiden päälle. En kuitenkaan koskaan ole omistanut puuvillatoppeja kummoisempia, mutta jatkossa aion kyllä näihin panostaa. Ero on kuin yöllä ja päivällä kun puen alle silkki-puuvilla-sekotteisen topin tai tavallisen puuvillatopin.

Silkin tuntu on jotain niin ihanaa ja se mukailee paljon paremmin kehon lämpötilaa kuin puuvilla oli sitten kylmä tai kuuma. Puhumattakaan silkkitoppien ulkonäöstä, näiden pitsiolkaimia nimittäin kehtaa vilautella isommista kaula-aukoista tai olat paljastavista paidoista. Rosemunde kannattaa siis laittaa korvan taakse, jos hakusessa on laadukkaita perusneuloksia topeista pooloihin. Naisten tuotteiden lisäksi heiltä löytyy näköjään tuotteita myös lapsille 🙂

Lumene Nordic Secret Volume Lash Primer & Nordic Chic Full On Curl Mascara (Waterproof)*

Luovuin viime vuoden puolella ripsipidennyksistä luottolaittajani jäädessä äitiyslomalle. Se ei kuitenkaan ollut ainut syy olla huoltamatta ripsiä, sillä kaipasin muutenkin “meikittömiä” kasvoja ja sitä ihanaa silmien hieromista 😀 Nyt vajaa puoli vuotta on siis menty taas ripsivärin voimin ja näyttää siltä, että paluuta pidennyksiin ei ole. Jotenkin yleisilme ilman niitä on aina niin paljon freesimpi, että en ole edes harkinnut ripsien takaisin ottamista. Muutenkin tuntuu vähän siltä, että ripsipidennyksien kulta-aika on hieman hiipumassa ja ihmiset arvostavat taas enemmän niitä omia luonnollisia räpsyttimiä, joista saa myös todella näyttävät hyvillä tuotteilla.

Joskus muinoin käytin aina vesiliukoista ripsiväriä, mutta kaverin vinkistä vaihdoin vuoden alussa vedenkestävään. Ostin myös uuden ripsienkääntäjän ja nämä yhdessä mullistivat maailmani. Kun sain vielä kokeiluuni Lumenen ripsiprimerin, niin löysin vihdoin sen täydellisen yhdistelmän omille ripsilleni. Näillä saan omista melko vaatimattomistakin ripsistä pitkät ja tuuhean oloiset. Ilme tällä yhdistelmällä on mielestäni huomattavasti freesimpi kuin aikoinaan pidennysten kanssa. Ja parasta on se, että nämä saa iltaisin pestyä pois.

Clinique Take The Day Of Makeup Removal*

Silmämeikin pesemisestä päästääkin sopivasti seuraavaan tuotteeseen. Aloittaessani vedenkestävän ripsarin käytön kohtasin aivan uudenlaisen ongelman, nimittäin sopivan silmämeikinpuhdistusaineen löytämisen. Jostain syystä monet puhdistusaineet tekivät joko silmistäni punoittavat tai sitten kuivattivat silmäluomieni herkkää ihoa. Olin jo luopua uudesta ihastuksestani vedenkestävästä  ripsiväristä tämän vuoksi, mutta onneksi löysin ennen sitä tämän Cliniquen puhdistusaineen. Tällä meikki irtoaa kivasti, eikä se kuivata ihoani yhtään. Testaamisen arvoinen niille, joilla on ollut samantyyppisiä ongelmia kuin itselläni 🙂

Miss Selfridge black linen skirt & NA-KD white linen dress

Pellavaiset vaatteet ja nimenomaan napilliset sellaiset. Samanaikaisesti niin ysäri, mutta niin trendikäs yhdistelmä, johon olen onnistunut koukuttamaan itseni täysin. Tästä trendistä tulossa vielä omaa postausta, mutta en malttanut olla nostamatta näitä kahta tuotetta tähän mukaan. Olisipa jo kesäkelit!

Estée Lauder Advance Night Repair & Estée Lauder ANR Eye Concentrate Matrix*

Tämä kulttituotteenakin tunnettu seerumi teki Estée Lauderin pressitilaisuuden jälkeen paluun arkirutiineihini pari vuoden tauon jälkeen. Ostin seerumin tosiaan testiin muutamia vuosia sitten ensimmäisen kerran ja pidin sitä kyllä hintansa veroisena. Välissä tuli kokeiltua monenlaisia seerumeja, mutta en kyllä tiedä vetikö niistä loppujen lopuksi mikään vertoja tälle. Erityisen ihastunut olen nyt tähän saman tuotesarjan silmänympärysvoiteeseen, jota en ollut aiemmin testannutkaan.

Myös sarjan kasvonaamiot on tullut testattua ja niille voin kyllä niinikään antaa vahvan suosituksen. Näiden hinta ei ole edullisimmasta päästä, mutta jos kaipaat todellista elvytystä iholle esimerkiksi talven jälkeen tai olet elämäntilanteessa, jossa unet jäävät vähäisiksi on tämä aika pieni hinta. Toki se on yksilöllistä mikä tuote toimii kenelläkin. Itse aikoinaan sain tästä testiin ihan hyvän kokoisen testipullon Stockalta ja sen perusteella uskalsi kyllä sitten sijoittaa siihen isompaakin pulloon 🙂

NKD SKN Gradual Tan Lotion (dark)

Viimeisenä, muttei vähäisimpänä uusi suosikki-itseruskettavani. Käytin pitkään Vitaliberatan voidemaisia itseruskettavia, mutta jostain hieman petyin niihin alkutalvesta uuden pullon ostettuani. Reissun jälkeen ei tietenkään ollut heti tarvetta löytää uutta luottotuotetta, mutta nyt, kun se aito väri auringosta on rapissut jo aika päiviä sitten, olen jälleen turvautunut purkista saatavaan päivetykseen. Uusi suosikki löytyi vähän puolivahingossa Sokokselta, kun nappasin tämän silmiini osuneen tarjoustuotteen käteeni kauneusviikoilla. Kovinkaan usein en itseruskettavilla lotraa, vaan tätäkin käytän ylläpitävästi n. kerran kahdessa viikossa. Se riittää tuomaan kauniin päivetyksen iholle.

PS. TALOBLOGISSA UUSI POSTAUS!

XOXO
signature

What do you think?

No Comments Yet.

Previous
Kaappeihin vetimet vai ei?