Otsikkona kysymys, jota on nyt palloiteltu pitkän aikaa, pureskeltu ja pohdittu, kyselty perheenjäsenten sekä kavereiden mielipidettä, päätetty ja taas vaihdettu. Pieni suuri asia, jolla on aivan mieletön vaikutus koko talon ilmeeseen niin sisällä kuin ulkona. Musta tuo ryhtiä, luonnetta ja särmää. Valkoinen on puolestaan neutraali, raikkaampi, tietyllä tapaa ajattomampi, valoisampi ja muulle sisustukselle armollisempi väri. Pinterest-tilini on täyttynyt viime päivinä ikkunakuvista ja ystäviltä on saapunut jos jonkinlaista inspiskuvaa viesteinä. Ihanaa, että hekin elävät tätä projektia ja valintoja meidän mukana.
Nyt päätös on tehty valmis, mutta ennen kuin selviää mihin päädyimme, olisi mahtava kuulla, mitä te tuumaatte ikkunoiden värityksestä? Tällä hetkellä mustat tai tummanharmaat ikkunanpokat ovat ehdottomasti trendiaallon huipulla sekä talon ulko- että sisäpuolella, mutta valkoinen pitää silti pintansa klassisuutensa vuoksi. Ikkunoiden väritys on ollut tähän mennessä eniten päänvaivaa aiheuttanut kysymys taloprojektissa, mutta veikkaampa ettei jää viimeiseksi…

Mirppa
January 26, 2017Jos ikkunat on isot, tuo mustat kivaa raamia, mutta pienissä ikkunoissa valitsisin valkoisen avaruuden vuoksi 🙂
Kaisa
January 26, 2017Ihan totta! Koko vaikuttaa ehdottomasti 🙂
llaura
January 27, 2017Itse valitsisin ehkä valkoiset, juurikin niiden ajattomuuden vuoksi! Ja toki vaaleat on helppo maalata myöhemmin tummiksi, jos mieli muuttuu. Jännityksellä jään odottamaan mitä olette valinneet! 🙂
Mikaela
January 28, 2017Mä valitsisin valkoiset vaikka noi mustatki näyttää tosi tyylikkäiltä 🙂
Liilii
January 29, 2017Miltä valmistajalta saa Suomessa tuon tyylisiä ikkunoita? Aivan ihania! Vanhaa loft-henkeä, mutta uudessa talossa <3 Meilläkin on isot ikkunat tuollaista yksinkertaista lasia, mutta energiatehokkaimmat ne eivät varmaankaan ole. Ehkä nykyään osataan tehdä kylmää eristäviä laseja, joissa ei ole paksua ilmakerrosta kahden lasin välissä, mutta silti lämpökulut eivät nouse pilviin.
Kaisa
January 29, 2017Nämä ovat vain inspiraatiokuvia, eli en osaa tarkalleen sanoa mitään valmistajia. Meidän ikkunat tulevat suoraan talotoimittajalta ja se selviää tänään 🙂
Ilkka Pekanheimo
January 30, 2017Olen puolueeton valaistussuunnittelija. Olen tehnyt yhteistyötä myös Honkarakenteen kanssa. Varmaan tiedät, että laadukas valaistus kruunaa talon sisustuksen mutta huonolla valaistusksella sisustus voidaan “tuhota” ja asukkaita häikäistä. Neuvon mielelläni. Kysy mitä vain.
Ilkka Pekanheimo
January 30, 2017Yritin kommentoida projektiasi, mutta tuli “konflikti”. Lähetätkö sähköpostiosoitteesi, niin laitan tietoja.
Kaisa
January 30, 2017Hei, yrititkö siis sähköpostilomakkeella vai kommentilla? Joka tapauksessa sivusto uudistuu tämän viikon aikana ja toivottavasti siinä samalla “konfliktit” katoaa. Sähköposti löytyy etusivulta, eli [email protected]
Jeni
February 2, 2017Minä henkilökohtaisesti valitsisin mustat, jos tulee paljon ikkunaa? Jos ikkunapinta-alaa taas olisi vähän, olisi valintani valkoinen.
Myös jos sisustuksessa käytetään paljon vaaleaa ja skandinaavista tyyliä, antaisi musta siihen ihanaa särmää 🙂