Veera, sinä sen sanoit. Nakutotuus esiin! Kaikki todennäköisesti tietävät mistä höpistään, joten mennään suoraan omaan nakutarinaani:

Ette ehkä arvaa, mutta tämä on minulle yksi vaikeimmista postauksista pitkään aikaan. Aloitetaampa sillä, että minulla on viime vuodet ollut suhteellisen hyvä itsetunto, enkä ole koskaan ollut niitä, jotka eivät kehtaa liikkua kodin ulkopuolella meikittä. Pari päivää sitten myönsin ääneen, että tänä syksynä itsetuntoni on hiljalleen painunut kasaan. Ihan murskana se ei ole, mutta säröjä on siellä täällä. Niitä ovat tuoneet erilaiset asiat, joita pidän hyvin pinnallisina, mutta toisaalta ne ovat olleet niin suuri osa identiteettiäni, että niiden menettäminen tuntuu pahalta.

Kuukausi takaperin tein postauksen hiuksistani ja kerroin miten ne ovat ohentuneet valtavasti ja olen joutunut leikkamaan niitä tahtomattani. Se on ollut raskas asia itselleni, mutta olen pyrkinyt unohtamaan sen ja iloitsemaan oikeasti tärkeistä asioista. Nyt hiuspainajaiseni on saanut kaverikseen ihopainajaisen. Olen aina kuulunut niihin onnekkaisiin, joilla on (melkein) virheetön iho. Vaikka pesisin saippualla ja rasvaisin jalkarasvalla niin se vaan on sileä, eikä punota. Eipä ole enää. Tänään se näyttää paremmalta kuin monena muuna päivänä, mutta en tiedä olisiko minusta ollut ottamaan tätä kuvaa silloin kuin tilanne oli “pahimmillaan”. Hormoninäpyt valtasivat otsani, leukaperäni ja nenänpielustat sekä posket alkoivat punottaa. Minulla ei ollut mitään käsitystä miten hoitaa ihoa, joka on samaan aikaan kuiva ja tosi rasvainen. Hypin muutamasta ihonhoitotuotteesta toiseen ja huomasin joidenkin vain pahentavan asiaa. Nyt olen vajaan kuukauden pysytellyt samoissa tuotteissa ja ne ovat ehkä tuoneet toivottuja tuloksia. Olen onneksi välttynyt valtavilta kipeiltä paiselta, mutta entinen sileä ihoni on täynnä pieniä vieri vieressä olevia näppyjä. En halua suurrennella ongelmaani, mutta en myöskään vähätellä, koska itselleni tämä oli iso ja epämukava muutos. Toivon, että tämä on hiustenlähdön tapaan ohimenevää ja saan pian taas iloita sileästä ihostani.

Jos jotain positiivista hakee, niin kaikki tämä on saanut minut ajattelemaan hieman uudella tavalla. Se vähäinenkin ulkonäkökeskeinen ajattelu on pyyhkiytynyt pois päästäni. Mitä sitten, jos tänään on surkea “hius- tai naamapäivä”, tänään voi siitä huolimatta olla mahtava päivä, eikä sitä todellakaan kannata viettää murehtien orastavaa kaljua tai paria finniä. Haaste tuli itseni kannalta loistavaan paikkaan ja halusin sen takia ehdottomasti toteuttaa tämän. Hiphurraa Veeralle ja sen aikaansaamalle upealle ilmiölle.

XOXO
signature

What do you think?

45 Comments
  • Krista
    November 20, 2012

    olet upea ! niin kaunis ilman meikkiä oi kumpa mäki näyttäsin tolta ilman meikkiä !

    • Casey
      November 20, 2012

      voi kiitos 🙂 itse sitä näkee vaan kaikki virheet kun peilin eteen astuu, pitäisi olla stressaamatta pikkujutuista!

  • eveliina
    November 20, 2012

    kiitos tekstistäsi, olet rohkea nainen <3

    • Casey
      November 20, 2012

      🙂 kiitos, rohkein taitaa olla Veera, joka tämän kaiken laittoi alulle!

  • Outi
    November 20, 2012

    Oot Kaisa oikeesti upee nainen! Oot mun mielestä ainoa aito bloggaaja ja vielä ainoa semmonen, joka osaa oikeesti pukeutua. 🙂

  • Johanna/La Mimmiita
    November 20, 2012

    Harvalla suomalaisella on lähellekään noin kaunis iho ilman meikkiä kuin sinulla! 🙂 Itselläni on alkanut tapahtumaan näin vanhoilla päivillä (eli siis kolmekymppisenä) noin kerran vuodessa tai parissa hiuksien oheneminen/lähtö. Välillä meinaa päästä poru, kun oheneminen jatkuu muutamankin kuukauden. Mutta ovat ne aina vahventuneet takaisinkin. Ainakin toistaiseksi. Kampaajan mielestä normaalia. Toivottavasti sinullakaan ei ole lopullista!

    • Casey
      November 20, 2012

      Hiustenlähtö on kyllä surullista ja itsellänikin kyynel jos pari on siitä syystä poskelle tullut. Toivottavasti mullakin hiukset jaksaa vielä kasvaa takaisin tai eivät ainakaan lopullisesti putoa. Tai sitten jos putoaa, niin ostan peruukin 😀 niin ja voi kiitos <3

  • Johanna
    November 20, 2012

    Oi ihana teksti ja pakko tulla kertoo, et oot aivan upee! Sinuna olisin todella tyytyväinen ulkonäköös, niin kaunis ja hoikka! <3 Iho-ongelmissa kannattaa kääntyy kosmetologin puoleen! 😉

    • Casey
      November 20, 2012

      🙂 voi kiitos ja kyllä minä pohjimmiltani olen oikein tyytyväinen siihen miltä näytän. Tämmöiset muutokset ärsyttävät toisina päivinä enemmän ja toisina vähemmän. Onneksi ei ole kysymys mistään vakavemmasta, kuin ulkonäöstä!

  • E
    November 20, 2012

    Näytät upealta! Ihopainajainen on tuttua täälläkin. Itse olen myös saanut olla onnekas, ja nauttia lähes virheettömästä ihosta, mutta valitettavasti muutama vuosi sitten lopetettu hormonaalinen ehkäisy muutti tämän täysin. Siitä asti näppyjä on ilmestynyt hyvin tasaiseen tahtiin, mutta onneksi edes kesällä hiukan helpottaa. Olen kuitenkin päättänyt, että samaa rumbaa en uudestaan jaksaisi, joten olen vain oppinut elämään sen kanssa. Jotkut ihonhoitotuotteet sopivat paremmin kuin toiset, itse olen kokenut Bion-tuotteet hyviksi. En tiedä johtuuko oma ihopainajaisesi samasta syystä, mutta jaoinpa tämän silti 🙂 Tsemppiä sulle, kyllä se vielä helpottaa 🙂

    • Casey
      November 20, 2012

      Siitä syystä hyvinkin ja haluan kyllä jaksaa taistella tämän “taistelun”, enkä sortua napsimaan pillereitä uudestaan. Hassua, että mainitsit Bionin tuotteet, sillä ne ovat juuri minulla tällä hetkellä käytössä. Tuntuvat ainakin nyt hyviltä. Lisäksi aloitin kookosöljyn käytön, koska ihoni on niin mahdottoman kuiva. Katsotaan saanko sen ja bionin pesutuotteiden avulla löydettyä sopivan kombon itselleni 🙂

      • Tupu
        November 21, 2012

        Mulla on myös ollut aina todella hyvä iho, teini-iässä oli yhteensä ehkä viis finniä naamassa. Jouduin vaihtamaan ehkäsyn yhdistelmäpillereistä minipillereihin ja naama alkoi kukkimaan aivan kamalasti! Ennen ei ollut mitään ongelmaa olla ilman meikkiä, mutta nyt pienet näppylät syö itsetuntoa ihan kauheasti… Pitää varmaan munkin koittaa Bionin tuotteita, josko niistä ois jotain apua, melkein kaikkea muuta onkin jo kokeiltu. Toivottavasti me kaikki voitetaan nämä “aikuisiän” näppylät!

        Ps. Mun silmiin olet kyllä uskomattoman kaunis myös ilman meikkiä! 🙂

        • Casey
          November 21, 2012

          Olen kuullut, että monilla käy näin ja menee sitten ajan kanssa ohi. Toivon todella, ettei tämä ole pysyvää. Bionista sai itse apua, mulla käytössä se puhdistusaine ja välillä käytän sitä savinaamiota 🙂 Mun samanaikaisesti kuivaan ihoon kookosöljy on myös tehnyt ihmeitä! Kiitos sinä <3 ja tsemppiä ihon kanssa!

  • J
    November 20, 2012

    Mä kamppailen tällä hetkellä hiustenlähdön kanssa (oon joutunu leikkaamaan puolet pituudesta pois ja hiuksia lähtee ainakin omasta mielestä lähes tukuttain) ja mietin haluaisitko sä kertoa sun hiustenlähdöstä enemmän? Kuvissa sulla kyllä näyttää olevan tosi paljon hiusta, joten ehkä kaikki on suhteellista?

    Oot huippukaunis! Toivottavasti pääset tasapainoon ihon kanssa.

    • Casey
      November 20, 2012

      Kerroin siitä jo vähän enemmäm tuolla hiuspostauksessa http://simoda.indiedays.com/2012/10/19/my-hair-story/. Eli lyhyesti omani johtui osittai sairaudesta ja puutostiloista, joten lääke on luultavasti nyt löytynyt. Lääkärin mukaan tulokset näkyvät kuitenkin aikaisintaan puolen vuoden jopa kahden vuoden päästä. Itselläni oli normaalia paksumpi tukka ja nyt se on sitten normaalia ohuempi. Eli ei se vielä mikään liru ole, mutta entiseen verrattanu tukkaa on enää tosi vähän :/ toivottavasti sinun hiusongelmat selviävät myös. Suosittelen tsekkaamaan päänahan kunnon ja veriarvot. Niistä voi löytyä ongelman ydin 🙂

  • K
    November 20, 2012

    Kuulostaa todella tutulta tuo “kuiva, mutta silti rasvainen” iho. Opiskelen itse parhaillaan kosmetologiopiskelijaksi ja vastaavaan ihoon asiakkailla törmää lähes joka päivä. Varsinkin talveen mentäessä tuntuu, että ihot ovat rutikuivia. Pari vinkkiä ihon hoitoon, jotka toivottavasti auttaisivat! 🙂 Muista tosiaan kosteuttaa ihoasi, vaikka se olisikin rasvainen. Mikäli iho on pintakuiva, se ei päästä epäpuhtauksia iholta normaalisti ulos, vaan syntyy juuri näppyjä yms. Hanki kuitenkin kosteusvoide (saa olla talvella aika paksukin, esim. yövoidetta voi käyttää päivävoiteen sijasta), joka ei olisi koostumukseltaan kauhean rasvainen. Janssen sarjan Balancing Cream olisi hyvä juuri tähän tarkotukseen, joka kosteuttaa mutta hillitsee samalla talineritystä (itsellänikin tätä kun on kuiva sekaiho ja voi käyttää meikinkin alla). Käytä myös kasvovettä joka vesipesun jälkeen, joka palauttaa iholle takaisin sen suojan (ei päästä ihon kosteutta haihtumaan ja suojaa ilmaston saasteilta). Kuorinta kerran viikossa tai kerran kahdessa viikossa riippuen kuinka herkkä ja ohut iho on. Naamio heti kuorinnan jälkeen, eli voisi olla kosteuttava tai puhdistavaa naamiota (yleensä puhistavat ovat mutapohjaisia, jotka imevät talia) t-alueelle ja paikallisesti epäpuhtauksien päälle, muualle kosteuttavaa. Älä unohda silmänympärysvoidetta (tai nuoremmille sopii paremmin ehkä geelimäiset silmänympärstuotteet). Tiivistettä eli tehoseerumin hankkimista voisi miettiä myös, sitä voi laittaa aina kosteusvoiteen alle aamuisin tai iltaisin. Tiivisteitä löytyy yleensä erilaisia, ja sinulle sopisi sekaiholle tarkoitettu talituotantoa normalisoiva tuote, joka kuitenkin kosteuttaa samalla (esim. Janssen sarjan Balancing Skin Complex). Tuotteiden lisäksi kannattaa tietenkin välttää kasvojen turhaa koskettelemista, ettei bakteerit leviä ja tyynyliinaa voi vaihtaa aika useinkin. Toivottavasti näistä oli jotain apua!

    • Casey
      November 20, 2012

      Voi kiitos paljon vinkeistäsi! Osaa näistä jutuista olen jo kokeilla ja esim. kasvovettä olen käyttänyt säännöllisesti jo pitkään. Täytyy laittaa korvan taakse nuo pari mainitsemaasi uutta tuotetta 🙂

  • Maria
    November 20, 2012

    Ihana postaus, oot niin aidonoloinen ja ihan mielettömän kaunis! <3 Mitään näppyjä ei kuule edes huomaa. 🙂 Voi sua onnekasta ihosi kanssa, itse oon taistellut jo vuosia aknen kanssa enemmän tai vähemmän. Vaikuttaa ihan uskomattoman paljon itsetuntoon, ei puhettakaan, että menisin ulkosalle meikkaamatta. 🙁 Mutta toivottavasti sun hius- ja ihoasiat saa hyvän päätöksen!

    • Casey
      November 20, 2012

      Heh no kiitoksia! Harmi kuulla, että olet joutunu taistelemaan oman ihosi kanssa. En viitsi omaa ongelmaani paisutella, koska tiedän, että monet joutuvat kärsimään todellisesta aknesta. Tsemppiä sinullekin oman nassukkasi kanssa. Ei iho ihmistä pahenna, päinvastoin vaikutat oikein ihanalta tyypiltä 🙂

      • Maria
        November 21, 2012

        Oi, nyt on pakko kiittää vielä illan (/yön?) piristyksestä tuon kommenttisi muodossa. 🙂 Eikä siinä mitään, ymmärtäähän sen, että jos on tottunut superhyvään ihoon, ei se vähemmän radikaalikaan nassun kunnon huonontuminen mitenkään kivalta tunnu.

  • anna
    November 20, 2012

    Oot tosi kaunis ilman meikkiä! Ite oon aknen kanssa taistellut nyt kohta 6 vuotta, mut nyt vaikuttaa paremmalta. Jäljellä on ainoastaan sellaista pienen pientä näppyä. En edes kutsuisi niitä finneiksi, mutta en tiedä mitä ne oikein ovat… Niitä on otsa ihan täynnä. Älytöntä, miten paljon tämmöset asiat voi vaikuttaa itsetuntoon.

    Mutta toisaalta vielä on hyvässä muistissa ne pahimmat akneajat, kun itkin vessassa enkä kertakaikkiaan voinut lähteä kouluun, tunsin oloni niin rumaksi. Silloin olisin maksanut miljoonia tästä ihosta mikä mulla on nyt 😀 Kaikki on suhteellista.

    Tsemppiä hius- ja iho-ongelmiin! Et ole yksin 🙂

  • Sagu
    November 20, 2012

    Olet kyllä niin älyttömän kaunis, ja upeaa, että uskallat puhua tällaisistakin asioista blogissasi 🙂

  • Hanna
    November 21, 2012

    Juuri se, kun blogeissa kaikki ovat niin viimeisen päälle aina laitettuina miljoonine seuraajineen, sai mut aikanaan blogiani aloittaessa ajattelemaan, etten todellakaan kehtaa läskeineni ottaa ainakaan mitään asukuvia tai kokovartalokuvia. Tämä alaston totuus -villitys oli viimeinen niitti sille, etten ole aiemmin kehdannut/uskaltanut tehdä blogiini bannerikuvaa itsestäni, mutta eilen asiaan tuli muutos 🙂

    Kyllä niitä kaiken kokoisia ja näköisiä tallaajia kulkee kaduillakin, joten miksipä ei voisi esiintyä “virtuaalimaailmassakin” oman näköisenään!

  • karita
    November 21, 2012

    WAU oot ehdottomasti kaunein näistä kaikista upeista meikittömistä bloggaajista, mitä nyt on vilkkunut kaikissa blogeissa ! Siis niin söpö ja kaunis samaan aikaan 🙂 !

    Mullakin on ollu iho-ongelmani, viholliseni oli akne ja pelastajani oli puolen vuoden kehoa rasittava lääkekuuri millä sain ihoni kuntoon. Ei se vieläkään ole läheskään yhtä hyvässä kunnossa kuin esimerkiksi sinun, punaisia läikkiä ja arpia löytyy, mutta silti aina peiliin katsoessani ajattelen etten vuosi sitten olisi osannut kuvitellakaan ihoni olevan näinkään sileä 🙂 Tsemppiä sulle näihin hius- ja iho-ongelmiin, pitää aina muistaa että ne ovat loppujenlopuksi melko pieniä juttuja 🙂

    • Casey
      November 21, 2012

      Nimenomaan pieniä ovat 🙂 itse painiskelin alkusyksynä hieman suurempien ongelmien kanssa ja se kyllä auttoi suhteuttamaan näitä ulkonäköön liittyviä murheita. Ja kiitos vielä sinulle, vaikka minusta me olemme kyllä kaikki valtavan kauniita. Tuolta kauneusosiosta ihailen meidän kaikkien kuvia vieretysten ja ai että miten hymyilyttää!

  • mari
    November 21, 2012

    moi! onko sulla kulmat pigmentoitu, kun nenäyttää niin skarpeilta ilman ehostusta?

    • Casey
      November 21, 2012

      Ei ole, vielä. Toiveissa joskus on. Nyt ne on itseasiassa värjätyt juuri ja siksi ehkä niin skarpit. Minulla karvoja on ihan riittävästä “loppupäässä” mutta alkupää on hyvin harvaa. Lisäksi ne ovat aivan liian vaaleat, eivätkä siksi oikein sovi yhteen muuten tummien silmieni ja hiusteni kanssa 🙂

  • Laura
    November 21, 2012

    Voi et ole yksin kompleksiesi kanssa vaikka minulla ne liittyykin painoon 😀 Leikkasin nimittäin tasapitkät hartiamittaiset hiukset ja voi luoja millanen possu musta tuli!!! Nyt ällöttää enemmän että 2kk lenkkeily joka tuotti tulostakin jo lössähti ja tyttö lössähti takas sellaseks ku oliki!! yhyy :–( tänään lenkille taas ja koitan repiä vanhan motivaation takas!!

    http://meanwhileintre.blogspot.fi/

    • Casey
      November 21, 2012

      🙂 kaikilla meillä taitaa olla omat epäkohdat, jotka ärsyttää. Vinkkinä painonpudotukseen (mikäli todella sitä tarvitset?) niin yritä löytää liikunnan ilo ja keskity enemmän ravintopuoleen. Kyllä se paino putoaa hyvillä elämäntavoilla, jos on putoakseen. Mukava liikuntaharrastus yhdessä monipuolisen ruokavalion kanssa saa aikaan pitkäaikaisia tuloksia. Liian stressaava liikkuminen ja väkinäinen laihdutus sen sijaan eivät. Tsemppia haasteeseesi ja motivaatiota lenkkipoluille 🙂

  • missus_
    November 21, 2012

    Voi kuinka olet kaunis tyttö niin ulkoisesti ilman meikkiä kuin sisäistekin <3

    Ainakin sellaisen kuvan olen saanut kun tätä blogia olen jo monta vuotta lukenut…

    Jotenkin sun tarina kosketti mua enemmän kuin muut naked truth haasteeseen tarttuneiden tarinat.

    Itse olen ina ollut aika tyytyväinen itseeni, mitä nyt joskus pieniä ulkonäkökriisejä mutta yleisesti ottaen olen tykännyt itsestäni.

    Yksi ylpeyteni olivat pitkät, paksut, tummat hiukset. Kunnes kaksi vuotta sitten, ollessani 20-vuotias hiukseni alkoivat hupenemaan. Noin kahdessa kuukaudessa olin täysin kalju. Myös kulmakarvat ja ripset lähtivät menneessään. Alopecia tuli tutuksi mulle vasta tällöin. En ollut koskaan ennen tiennyt edes tällaisesta taudista. Hankin heti ihanan ja hyvin aidon näköisen peruukin, mutta ottihan se hiustenlähtö koville…

    Olin juuri mennyt naimisiin ja heti tällainen vastoinkäyminen piti tulla koettelemaan minun ja mieheni elämää… Inhosin itseäni, en saattanut edes katsoa peiliin kunnolla. Vaikka kuinka mieheni yritti selittää ettei hän hiuksiani rakasta vaan minua ihmisenä, niin silti tunsin itseni surkeaksi. Tulin jopa aikajoin tosi mustasukkaiseksi koska mielestäni kaikki kadulla kävelevät niast olivat niin paljon kauniimpia kuin minä, olihan heillä omat hiukset päässä.

    No nyt tapahtuneesta on jo kaksi vuotta aikaa, hiukset ovat alkaneet pikkuhiljaa kasvaa takaisin. Vieläkin käytän peruukkia koska hiukseni ovat niin lyhyet, mutta toivottavasti vuoden päästä saisin jo heittää hiostavat peruukit kaappiin 🙂

    Otti se ainakin sen vuoden päivät, lukemattomia kyyneleitä ja pitkiä sessioita terapeutin kanssa, mutta koen että olen saanut itsetuntoni takaisin. Jossakin kohtaa se vain väläthi, että eivät ne hiukset oli kaikki kaikessa ja sitä löysi muitakin positiivisia asioita itsestään ja elämästä. MUtta helppoa ei ole ollut….

    En siis usko, että sulla on alopeciaa, vai onko sinulla kunnon kaljuja läikkiä päässä? Jos askarruttaa niin käy ihmeessä näyttämässä ihotautilääkärille. Mutta silti halusin vaan jakaa oman tarinani ja sanoa että ehkä tiedän vähän miltä susta tuntuu <3

    Ja halusin vielä sanoa että vaikutat todella kauniilta sisäisesti, mutta myös ulkonäöllisesti olet ihan jumalattoman kaunis nainen!!!!

    • Casey
      November 21, 2012

      Ihanaa, että uskalsit jakaa oman tarinasi myös täällä! Monet muut, jotka ovat painineet samojen hiusongelmien kanssa voivat ehkä löytää ratkaisun tästä. Minulla on selkeästi ohentuneita kohtia ja takana yksi “kaljumpi kohta”. Oma hiustenlähtöni syy on kuitenkin selvinnyt ja nyt toivon niiden pikaista palautumista. Se ottaa kumminkin aikansa, mutta ihana tietää asioiden olevan menossa parempaan päin. Oma tarinasi kosketti minua todella ja sen jälkeen teki mieli antaa iso halaus sinulle. En osaa kuvitellakaan miten raskasta se on ollut, mutta upeaa että olet koonnut itsesi ja tukka kasvaa takaisin!

  • Kia
    November 21, 2012

    Hienoa kun uskalsit kumminkin toteuttaa tämän postauksen! 🙂 En haluaisi vähätellä sinun iho- ja hiusongelmiasi mutta muista tämä: ihmisillä on paljon pahempiakin ongelmia ulkönäön kanssa. Mieti esim. jos sinulla kasvaisi paise naamassa tai puolet kasvoistasi olisi halvaantunut?

    Olen itse kärsinyt pahasta aknesta nyt 7 vuotta ja 4 vuotta olen syönyt roaccutan-nimistä lääkettä. Nyt alkaa pikkuhiljaa helpottamaan, mutta kasvoihini on silti jäänyt syvät arvet. Onneksi minun maailmani ei kuitenkaan kaadu siihen, vaan ajattelen että paljon pahemminkin voisi olla 🙂

    Tsemppiä sinulle<3 Jos ihosi kunto menee pahemmaksi jossain vaiheessa, niin mene jooko ajoissa ihotautilääkäriin, ettei käy samoin kuin minulle!

    • Casey
      November 21, 2012

      Ei täällä varmasti kukaan vähättele kenenkään ongelmia 🙂 Enkä voi nyt omiaa ongelmikseni sanoa, koska kuten sanoit paljon pahemminkin voisi asiat olla. Mitkään ulkonäköjutut ei mene todellisten sairauksien edelle ja itsekin syksyllä sairastaneena tiedän, että sillä hetkellä kaikki muu unohtuu! Tsemppiä sullekin ihon kanssa, omani kanssa olen toivottavasti jo voiton puolella 🙂

  • Terttu
    November 22, 2012

    Olet kyllä kaunis ilman meikkiäkin 🙂 Monessa haasteeseen tarttuneessa blogissa tämä naked-kuva on ollut suhteellisen epätarkka…Rohkenen epäillä että tarkoituksella. Todella monessa kuvassa on suhrua ja tarkennettu huonosti. Jotta oikeasti ihon epätasaisuudet eivät näkyisi niin hyvin. Tai siltä lukijasta ainakin tuntuu. Blogit on täynnä superhienoja valokuvia ja maisemia ja yhtäkkiä naamakuvat on hiukan utuisia ja pehmeitä…

    • Casey
      November 22, 2012

      Voi kiitos 🙂 en tiedä tarkoititko omani olevan tarkka, mutta normaalisti kuvaan 50mm 1.8 putkella mutta tämä on otettu sillä perus kitillä ja aika hämärässä. Yritin vielä terävöittää jälkeen päin 😀

  • Tiia
    November 22, 2012

    Olet aivan mielettömän kaunis! 🙂

    Täälläkin on äkkinäiset iho-ongelmat tuttuja. Kesällä kasvoihin ilmestyi yhtäkkiä järkyttävä määrä tukkeutumia, joihin ei auttanut mikään. Kosmetologilla käynnin jälkeen ostin hänen suosittelemaansa Cellucurin kasvonaamiota ja se toimi! Pääsin tukkeutumista eroon ja ihoni on taas kunnossa.

  • Ph
    November 22, 2012

    En tiiä, onko joku jo kirjoittanut (en jaksanut lukea kaikkia kommentteja, niit on niin paljon!:) ) , mutta mulla ainakin sellainen asia ku home, joka aiheuttaa aika äkkiä iho-ongelman. Iho muuttuu just sellaiseksi kuivaksi, mut rasvaiseks ja tulee todella paljon pieniä,ihon “pinnalla” olevia näppylöitä. Silloin kun jouduin töissä olemaan paikassa, missä oli hometta niin olin jatkuvasti sairaana (flunssakierre ja lukuisat tulehdukset). Kannattaa miettiä tätä vaihtoehtoa jos jatkuu pitkään monet selvittämättömät ongelmat :/

    • Casey
      November 22, 2012

      🙂 kiitos vastauksestasi, omat iho-ongelmani johtuvat varmasti hormonalisista syistä, mutta hyvä tietää tuostakin! Meillä ei pitäis olla homeongelmaa kotona onneksi.

  • ppppettra
    November 28, 2012

    Hei, en tiedä luetko vanhempien postauksiesi kommentteja, mutta pakko kommentoida näistä hormooninäppylöistä! Itse lopetin pillereiden syönnin helmikuussa ja kärsin paraikaa samasta ongelmasta. Teini-iässä ei juurikaan ollut finnejä tai huonoiho ja pillereitä söin 5 vuotta ja nyt lopetettuani naama näyttää kamalalta!!! (ainakin omasta mielestäni) poskilla pientä näppylää ja suurempia ilmestyy melkein joka viikko.

    Minulla on kaksi ystävää, jotka lopettaneet pillereiden syönnin ja ihan sama juttu. Olen yrittänyt lukea asiasta netistä, että mikä tähän auttaisi, jotkut kertoivat että hormoonien tasapainottumiseen saattaa mennä 1-2 vuotta. Olen valmis odottamaan, koska pillereitä en haluaisi alkaa enää syömään! Gynellä käymisestäkään ei ollut mitään hyötyä, koska se vai suositteli toista pillerimerkkiä.. nii!

    Oon yrittänyt puhdistaa, kuoria, rasvata naamaa sekä olen alkanut vaihtamaan entistä useammin tyynyliinaa. Toivotaan että tämä tästä! olisi kiva kuulla jatkossakin “tilanteestasi”. Kyl me tää taistelu voitetaan 🙂

    • Casey
      November 28, 2012

      Luen tietty kaikki mitkä tulee, oli postaus kuinka vanha tahansa 🙂 Mulla tilanne vaihtelee melkein päivittäin. Yhtäkkiä saattaa tulla monta isompaa näppyä ja sitten taas rauhottuu. Koko ajan on kuitenkin semmoista pientä epätasaisuutta ja nassukka on ihan suttuisen näköinen! Ärsyttää. Mulle on myös neuvottu, että odottelu on paras lääke. Kyllä sen ihon pitäs normalisoitua jossain vaiheessa. Mulla ainakin tällä hetkellä juuri tuo mainitsemani kookosöljy on auttanut. Liian voimakkaat puhdistusaineet nimittäin kuivattavat ihoani. Myös noita Bionin tuotteita voin suositella. Kirjoitan varmaan tilanteen muuttuessa suuntaan tai toiseen lisää 🙂 tsemppiä sinullekin!

      • ppppettra
        November 29, 2012

        Sama juttu täälläkin! iho on kuiva ja pitää rasvata paljon. ennen mun ei tarvinnut tälle naamalle tehdä mitään ja se näytti hyvältä!

        Kävin tuossa reilu viikko sitten kosmetologilla ihonpuhdistuksessa, minulle tehtiin timanttikuorinta ja voin sanoa, että se auttoi sillä tilanne oli itseni mielestä paha. Nyt iho on ainakin puhdas, kosmetologi sanoi, että puhdistuksen voisi tehdä uudestaan vähän ajankuluttua. Varmaan menenkin vaikka et se mitään rentouttavaa puuhaa ollut lukuunottamatta lopuksi laitettua kasvonaamiota 😀

        • Casey
          November 29, 2012

          timanttikuorinta kuulostaa ihan täydelliseltä, pitää varmaan munkin kokeilla. Kävitkö täällä pääkaupunkiseudulla? 🙂

  • Noora
    December 4, 2012

    Moikka,

    Mä suosittelisin todella lämpimästi noihin sun iho-ongelmiin liityen, että kävisit ennemminkin ihotautilääkärillä kuin kosmetologilla. Itselläni on kanssa aina ollut tosi hyvä iho (ei näppyjä eikä turhan kuivakaan) mutta muutama vuosi sitten tilanne lähti tosi nopeesti alamäkeen ja olin ihan hukassa että mitä tehdä kun ei mitkään voiteet auttaneet.

    Mulla todettiin sitten atooppinen iho ja edelleen uskon että ilman käyntiä Diacorin ihotautilääkärillä ei olisi mun iho-ongelmat selvinneet. Edelleenkin joudun käymään noin kerran vuodessa, yleensä syksyisin kun alkaa tulemaan kylmemmät ja kuivemmat ilmat, ihotautilääkärillä mutta kertaakaan en ole katunut sinne menoa. Aina nousee taakka harteilta kun lähtee sieltä reseptien kanssa apteekkia kohti ja tietää että saa ihon taas hyvään kuntoon.

    Tämä kommentti tulee nyt hieman myöhään mutta halusin kuitenkin jättää tämän. Itselle kun tuo ihotutilääkäri on nykyään niin tärkeä koska atooppinen iho on monien muiden ihosairauksien lailla todella stressaava asia ja en voisi kuvitellakkaan mitä tekisin jos ihon mennessä ykskaks huonoksi ja en saisikaan siihen apua.

    Toivottavasti olet löytänyt jo ratkaisua ongelmaasi mutta jos et, niin en voi enempää suositella käyntiä ihotautilääkärillä. Itse tosiaan olen käynyt Diacorissa yhdellä tietyllä, aivan ihanalla ja asiansa osaavalla ihotautilääkärillä, mutta varmasti myös muiden yksityisten terveysasemien lääkärit ovat yhtä hyviä ja osaavia. 🙂

    Vielä tähän loppuun sellasta, että tykkään sun blogista tosi paljon! Sun tyyli on ihana ja vaikutat muutenkin tosi elämäniloselta tyypiltä. Ihanaa joulunodotusta ja tsemppiä vielä noihin hius- ja ihojuttuihin!

  • PPPETRA
    December 4, 2012

    Heippa! Oon sun Kotkalainen lukija 😉 joten Kotkassa kävin, Kauneusgalleriassa siinä Karhulassa. ei ollut edes kovin pahanhintanen 65e. Pääkaupunkiseudulla on varmaanki kalliimpaa!

Previous
Wishlist for Christmas
Naked truth – me too