Tontilla tapahtuu – viikko 36

Tällä viikolla tontilla on tapahtunut vaikka ja mitä, vaikka se nyt kuvissa näyttääkin lähinnä siltä, että sinne on ilmestynyt pari hassua putkea ja lisää soraa. Listataampa hieman viikon aikana tehtyjä asioita:

  • Sisäpuolen täytöt, joista puhuinkin edellisessä videossa.
  • Putkitöitä on tehty eli vesi- ja viemäriputket on asennettu. Siellä ne kulkevat jo tiloihin, joissa niitä tullaan tarvitsemaan.
  • Myös kaukolämpöputket on vedetty tekniseen tilaan.
  • Ulkopuolelle on asennettu patolevy ja routalevyt.
  • Myös ulkopuolen täytöt on osittain tehty.

Nyt sitä aletaan pikku hiljaa olemaan valmiita vastaanottamaan Honkarakenne meidän tontille ja aloittamaan talonpystytys. Hirsien on määrä saapua tiistaina ja siitä se pystytys sitten lähtee käyntiin. Tässä samalla tehtiin myös varaukset (vesi- ja viemäriputket, lämpöputki sekä sähköt) rantasaunan ja autotallin suhteen, joten ne ovat siellä jo valmiiksi odottamassa maan alla, kun niiden rakentamisen aika koittaa.

XOXO
signature

What do you think?

1 Comment
  • Tuomas M
    January 11, 2021

    Niin se vaan pikkuhiljaa alkaa muotoutua, mahtavaa! Miten muuten noiden lämpöputkien eristys hoituu? Olemme vaimon kanssa aloittamassa myös talonrakennusprojektin.

Previous
Kisaeväät – rapeat kanapalat uunissa